Piątek, 22 Czerwca 2018, imieniny: Pauliny, Flawiusza złóż życzenia » Serwis informacyjny gazetaolsztynska.pl Portal Warmii i Mazur WM.PL
www.gazetaolsztynska.pl » Olsztyn » Olsztyn się zmienia: Zdjęcia zagubione w szufladach
2010-02-19

Olsztyn się zmienia: Zdjęcia zagubione w szufladach

- Wielu z nas ma zdjęcia zagubione w szufladach. Na każdym z nich, oprócz osób, jest jakieś tło. Często jest to fragment miasta albo wnętrze, którego już nie ma. I to jest bardzo ważne. Należy te zdjęcia wyjąć z szuflad, zeskanować i wrzucić choćby do sieci. Tam pozostaną dla przyszłych pokoleń - mówi Andrzej Łuczak, który przyniósł do redakcji kilka zdjęć rodzinnych i pendrive''a z tymi, które znalazł w internecie.

Plac Bema
Fot. GO

Te domowe są czarno-białe, niewielkie trochę zniszczone. — Wiecie, gdzie to jest? — pyta Andrzej Łuczak, pokazując fotografię kobiety siedzącej z małym dzieckiem na ławce. W tle widać gęste krzewy.

— To ja z moją mamą w końcówce lat 50 — tłumaczy. — A tu ja sam. Za krzewami widać budynek, który stoi do dziś. Mimo wysiłków nie potrafimy zidentyfikować miejsca, gdzie została zrobiona fotografia. Okazuje się, że to plac Bema. Wtedy nie było tam ronda, tylko zielony skwer. Budynek za krzewami do dawne seminarium duchowne. Obecnie ten piękny zabytkowy budynek niszczeje.

Na zdjęciu wyciętym z „Gazety Olsztyńskiej” widać autobus i dwa budynki. — To dworzec PKS, który kiedyś znajdował się na rogu ulic Partyzantów i Samulowskiego — mówi Łuczak. — W tym wysokim domu za dworcem kiedyś mieszkałem. Ojciec wyciął to zdjęcie z Gazety wiele lat temu i do dzisiaj je przechowujemy.

Bardzo nam się spodobał pomysł pana Andrzeja, by wyjąć zdjęcia Olsztyna z szuflad i porównać miejsca, które przedstawiają z tym, co się obecnie na nich znajduje.

Właścicieli ciekawych zdjęć zainteresowanych podróżą w czasie prosimy o nadsyłanie fotografii na adres:


Redakcja Miejska GO, ul. Partyzantów 71, 10-402 lub

internet@gazetaolsztynska.pl

Wasze zdjęcia będziemy publikować w piątkowych wydaniach Gazety Olsztyńskiej!

 
Galeria zdjęć (108): Olsztyn się zmienia
Olsztyn się zmieniaRok 1969 bezdomna  z ulic Olsztyna  -tzw.dykcjaraPlac Pułaskiego, rok 1952W tym miejscu  obecnie mieści się DH Tomek - 1949 r.
ul. Zamkowa - 1949 r.Nad J. Długim - 1957 r.majówka na lotnisku w Dajtkach - 1950 r.1957 r.
1949 r.Olsztyn się zmieniaOlsztyn się zmieniaOlsztyn się zmienia
Olsztyn się zmieniaOlsztyn się zmieniaOlsztyn się zmieniaOlsztyn się zmienia

Dodaj komentarz

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 4.8 )      znakomity :)